Co je Body Psychoterapie?
Na tělo orientovaná psychoterapie z angličtiny také nazývaná Body-Psychoterapie je psychoterapeutický směr, který do psychoterapeutické práce integruje také práci s tělem (www.eabp.org).
Na tělo zaměřená psychoterapie a psychosomatika
U práci s traumatem je zaměření na tělo (mindfulness, práce s dechem) součástí postupných kroků, někdy stojí spíše na konci terapeutického procesu, jindy naopak na jeho počátku.
U psychosomatických potíží – návštěva psychologa nebo psychoterapie přichází na mysl většinou až jako poslední možnost.
V rámci tohoto přístupu pracujeme formou rozhovoru, ale také s tréninkem mindfulness (uvědomování) a naslouchání svému tělu, dále s dechem a můžeme připojit tlak a dotyk.
Při psychosomatických potížích, je těžké, pociťovat své tělo jako nemocné a namísto toho, aby lékaři navrhli řešení, se dozvědět, že je třeba řešit především psychiku. Když je tělo nemocné, člověk to může prožívat jako zradu. Může cítit bezmocný. Na tělo orientovaná terapie může pomoci lépe porozumět tomu, co tělo svými bolestmi a signály sděluje a propojit je s případným psychickým obsahem. K odeznění psychosomatických problomů napomáhá porozumnění jazyku těla a jeho propojení s příběhem, který skrze nemoc a symptomy vypráví.
Bodypsychoterapie nenahrazuje léčbu, kterou na základě diagnoskitky určí lékař. Je vhodná u klientů, kteří odcházejí od lékařů s vyloučením somatické diagnózy, nebo s neurčitou diagnózou. Klientům, kterým lékaří stanovili diagnózu a navrhli léčbu, může sloužit jako doplňěk jejich léčby a zároveň jako výrazná podpora a pomoc při práci s psychickou rovinou.
Při práci s dotkyem a tělem se řídím mezinárodním etickým kodexem bodypsychoterapeutů a etickým kodexem České asociace pro psychoterapii zaměřenou na tělo.
Trauma a jeho zpracování
Život nám přináší situace, které jsou nečekané a se kterými nás nikdo neučil, jak se s nimi vypořádat. Někdy se stává, že naše schopnosti a vnitřní zdroje, nestačí k tomu, abychom takovou situaci zvládli zpracovat a integrovat. Jsme vrženi daleko za své hranice a čelíme silám, které nedokážeme ovlivnit.
Traumatické události provází pocit zahlcení, bezmoci, ztuhnutí, strachu. V těle se také začne mobilizovat síla a impulsy, které by v optimálních podmínkách sloužili k záchraně, většinou nemají dostatek bezpečí, aby byly vybity, uvolněny a zůstávají tak uzamčené v nervové soustavě a dalších tkáních. Pokud není trauma dobře zpracováno, výsledkem jsou nejrůznější symptomy a obtíže.
O tom, zda vnímáme událost jako nebezpečnou rozhodují naše instinkty a pudy, nikoliv rozumné a racionální úvahy.
Při práci s traumatem, je v mém přístupu klíčový body-mind přistup. Intergace a harmonizace psychické, emoční roviny společně se zpracováním traumatu na úrovni nervové soustavy.
Mindfulness
Praxe neboli trénink mindfulness nás učí bytí v přítomném okamžiku. Pomáhá nám regulovat stres, silné negativní emoce či zastavit opakující se myšlenky. Díky tomu jsme v životě vyrovnanější, klidnější a spokojenější.
Bioenergetická cvičení
Bioenergetická cvičení představují účinný způsob, jak uvolnit chronická svalová napětí, obnovit vědomou pozornost k procesům probíhajícím v těle a posílit celkovou vitalitu organismu. V anglosaských zemích jsou často označována jako stress release exercise, tj. cvičení umožňující postupné rozpouštění a uvolňování dlouhodobě nahromaděného stresu (v nejrůznějších somatických podobách).
Tato cvičení mají kořeny v psychoterepeutických systémech zaměřených na práci s tělem. Zakladatelem bioenergetiky byl americký psychoterapeut Dr. Alexander Lowen.
Pro své výsledky se začala bioenergetická cvičení používat i mimo psychoterapii jako způsob, jak dosáhnout lepší kvality každodenního života. Zvyšují odolnost proti stresu, uvádí do rovnováhy tělesné i duševní prožívání a umožňují aktivizovat zdroje, které nám jsou následkem vypjatého životního stylu běžně nedostupné.
Cvičení je určeno všem věkovým skupinám (nad 18 let) a nevyžaduje předchozí přípravu.