Reference

Terapie pro mě byla překvapujícím poznáním, že jsem schopen něčeho, co bych do sebe neřekl. Že může existovat někdo, kdo mi pomůže tyto schopnosti ve mě probudit, ač já o nich nemám nejmenšího tušení a nakonec výsledek, kde jsme společně „spravili“ i to, o čem jsem byl přesvědčen, že spravitelné není.

Jan, profesionální řidič

Focusing mi dal spoustu nových prožitků, poznatků o sobě a o druhých, pocit důvěry v kruhu takřka neznámých lidí. Zvláště pak reflektující týmy pro mě byly hodně obohacující. Vidím focusing jako účinnou techniku nejen psychohygieny, ale také seberozvoje.

Pavla, tanečnice a matka

S Veronikou jsme získali supervizora nejen velmi dobře vybaveného teoreticky, ale i člověka komunikativního, věcného a vstřícného. Najednou jsme zjistili, že jiný úhel pohledu může být pro nás všechny přínosem a povzbuzením.

Mgr. Ladislav Nevrkla, vedoucí Domu na půli cesty

Kurz focusingu mi dal větší schopnost soustředit se na své pocity, vnímat je a pracovat s nimi v „běžném“ životě. Vidím focusing jako účinnou techniku nejen psychohygieny, ale také seberozvoje.

Marek, oddělení výzkumu a vývoje Masarykovy univerzity

Terapie mi umožnily podělit se o své životní neúspěchy, uvědomit si, že nejsem jediný, kdo má problémy, dokázat se po-zastavit nad svým životem a umět se rozhodnout, kam ho dále směřovat.

Michal, otec, partner, IT technik

Díky bioenergetickým cvičením jsem v sobě po dlouhé době našla zdroj síly a vnitřní radosti, málem zapomenuté. Různé potíže toho období jsem pak vyřešila s větší lehkostí, a z nově objeveného zdroje čerpám i nadále.

BÁRA, PODNIKATELKA

 

Bára

Koučování mě prostě nakoplo, abych se mohla pustit do nových pracovních výzev, které jsem neustále odkládala.

Petra, vedoucí volnočasových aktivit v centru volného času

Týmová supervize s Veronikou je přímo balzám na duši. Náš tým stmeluje a předchází všemožným konfliktům a potížím. Vždy se k ní vracíme jako do bezpečného přístavu z rozbouřených vod každodenní práce. Probouzí naši kreativitu a zvyšuje celkově motivaci i výkon. Jsem rád, že mohu našim zaměstnancům nabídnout tento benefit. Spolupracujeme již dva roky k plné spokojenosti.

Mgr. Zdeněk Raiser, předseda představenstva Tripitaka, o.s.

Terapie mi pomohla ustát mnoho těžkých situací a srovnat si v sobě věci, které se děly. Díky terapii se mi podařilo mluvit o věcech a pocitech, o kterých jsem nikdy nemluvila. Můj život je najednou jiný. Není to jen živoření…. a to je opravdu zvláštní.

Lucie, studentka

Mám velikou radost, že jsem na Veroniku narazila, protože mi pomohla posunout se v životě a pustit se do věcí, po kterých jsem toužila, ale bála se je dělat. Objevila jsem v sobě velikou sílu a odvahu, díky čemuž jsem zvládla dost náročné životní období plné změn.

 

 

Hanka

Díky terapii jsem celkově vnitřně mnohem stabilnější a oproti dřívějšku mnou zatřese podstatně méně věcí. Jsem o něco jemnější a v chování snad občas klidnější. Ale hlavně, mnohem lépe vnímám samu sebe a začínám sama sebe takovou přijímat a před sebou i okolím si začínám prosazovat to co opravdu chci. A to je určitě ta nejzásadnější změna. Když se ohlídnu za mou terapií, pak to beru hlavně jako “probuzení”. Po skončení našich setkání jsem si uvědomila jak neskutečně důležité toto probuzení bylo, jak jsem se před tím vůbec neznala a “nebyla se sebou, nevnímala se”. Pomohlo mě to nastartovat v práci na sobě samé.

Alice, referentka

Kurz focusingu mi otevřel nové možnosti, jak přistupovat k vlastním pocitům. Ukázal mi nové emoce, o kterých jsem nevěděla. Využívám ho jako doplňkovou techniku, která mi pomáhá strukturovat vlastní pocity z uplynulého dne, z práce. A to díky reakcím těla, kterých si nyní více všímám a následně jim i lépe rozumím. Cítím se zklidněnější, vyrovnanější, a to se pozitivně odráží i na mém naladění vůči klientům i kolegům v práci.

Zuzana, speciální pedagog, probační a mediační služba

Díky koučingu jsem si dokázala jasně zformulovat své cíle a uvědomit si možnosti, které mám k dispozici.Příležitost pojmenovat některé věci nahlas mi pomohla získat pocit klidu a větší jistoty.

Katka, projektová manažerka

Kurz mi nabídl pro moji práci ještě jeden rozměr navíc – možnost nahlížet na různé situace skrze své tělesné prožívání. Focusing může pomoci uvědomit si sama sebe, poznat své skryté pocity a tyto se naučit zpracovat i respektovat.

Hana, vedoucí služeb v neziskové organizaci

Ketaminem asistovaná psychoterapie

Od září 2024 připravujeme spolupráci se zdravotnickým zařízením – klinikou Psychosomaticus, která nabízí Ketaminem asistovanou psychoterapii (KAP). A dále pracuji jako terapeut v rámci klinické studie MUDr. Jiřího Horáčka Psiket002.
Studie Psiket je určena pro pacienty s onkologickým onemocněním.
KAP v klinice Psychosomaticus je určena pro pacienty/klienty s duševním onemocněním (dg. deprese, úzkosti, ad.)

Mám 200h výcvik v psychedeliky asistované psychoterapii a výzkumu při renomované univerzitě – California Institute of Integral Studies (USA), kde vyučují přední odborníci oboru v celosvětovém měřítku CIIS/CPTR. Výcvik obsahoval nácvik dovedností, teorii, sebezkušenost, individuální a skupinový mentoring, písemné práce a závěrečnou práci/zkoušku.
Pracuji pod odbornou supervizí MUDr. Juraje Styka.

Svým klientům, kteří mají zájem rozšířit, prohloubit a v důsledku zkrátit dobu terapie, – tam, kde je to indikované, nabízím možnost propojení terapie a KAP sessí. Pomáhám s přípravou na KAP, jsem přítomná jako průvodce při ketaminové sessi, a věnuji se integraci i po dokončení.

V rámci individuální psychoterapie pomáhám začlenit zkušenosti, vhledy, změny a účinky KAP sesse do přirozeného života. Více informací naleznete na stránkách kliniky, nebo u mě.

Integrace psychedelické zkušenosti

Psychedelika jsou označovány za látky, manifestující lidskou mysl. V medicíně a psychoterapii, při odborné facilitaci, se využívají pro prohloubení a posílení psychoterapeutického procesu.

Integrace psychedelické zkušenosti je klíčová pro proces změny. Vede k propojení s hlubšími vrstvami duše, širším kontextem (bigger picture), vztahy a k trvalejším změnám. Některé prožitky mohou být mystické, spirituální a natolik slova i běžnou mysl přesahující, že je třeba delší čas a více práce k jejich začlenění.

V terapii se spolu potkáme v prostředí bezpečí a důvěry, respektu k lidské křehkosti a výzvám, které práce přináší. Nabízím také práci s tělem a umožnění procesu, aby bezpečným a citlivým způsobem pokračoval směrem ke zdraví, celistvosti a hlubšímu propojení se sebou. Všechny vjemy – vizuální či auditorní, prožitky, vhledy, symboly vyvěrající s psychedelické zkušenosti mají v terapii své místo a mohou být důležitým potenciálem pro terapeutický proces.

V rámci své praxe se setkávám i s lidmi, kteří se účastnili ceremonií s medicínami, v rámci (settingu), kde jsou psychedelické látky měnící vědomí považovány za posvátné a s úctou k posvátnému se také přistupuje k samotné ceremonii a přípravě. S respektem k takovému settingu by pak mělo být poté přistupováno v integrační práci, zároveň při náročné zkušenosti je důležité využít standardní znalosti z oblasti psychoterapie a traumatu.

Za nabytí zkušeností a dovedností děkuji své mentorce Dr. Susaně Bustos, klinické psycholožce, která se specializuje na specifika integrace v různém settingu (transpersonální, ceremoniální, výzkumný-klinický, či terapeutický-klinický). A také Mgr. Michaelovi Vančurovi, za jeho celoživotní úsilí a působení u nás.

Podílela jsem se také na webu a kapitole věnované integraci, kde si můžete přečíst další informace.

Další absolvované kurzy: Psychedelika v psychoterapii a při léčení traumatu (Bessel van der Kolk, G. Maté, J.Phelps, R. Schwartz, G.Vaid, P.Wolfson, ad.), Psychedelická integrace (Peter Addy, PhD.), Psychedelická integrace v klinické praxi (Dr. Elizabeth Nielson, Fluence).

Psychospirituální zkušenosti

Psychospirituální rovinu bytí a tedy zkušenost může zažít každý člověk, bez ohledu na spirituální praxi, nebo víru. Potřeba integrace či psychoterapie nastává tehdy, kdy jsou prožitky a vjemy příliš intenzivní, rozporuplné, nebo když vyústí v proces, který se odborně nazývá psychospirituální krize.  Jde o náročné období, které se projevuje neobvyklými změnami vědomí, vnímání, emocí a myšlení, obsahuje spirituální či mystické prožitky. Spouštěčem může být intenzivní spirituální, či meditační praxe, ale také dlouhodobý stres, náročná životní situace, intenzivní osobní zkušenost (porod, potrat, úmrtí, zážitek klinické smrti), traumatická událost a historie.

Psychoterapie pak slouží k integraci psychospirituálních prožitků, případně terapii traumat.

Psychospirituální krize je v základu transformativní proces s léčivým potenciálem, který může mít v některých případech i vnější podobu psychózy, ale neměl by se zaměňovat s psychózou jako duševní poruchou.

Změněný stav vědomí (který bývá součástí psychospirituálních zkušeností), je běžné zažívat například  při tanci, pohybu. Přináší je také evokativní hudba, bubnování, práce s dechem, pohybem, umělecká tvorba, spirituální praxe, ale také izolace. Může otevírat léčivý potenciál, který za dobrých podmínek, vede k větší integritě a celistvosti duše. Hlubšímu spojení se sebou, lidmi, přírodou.

Pokud si to stav žáda, je namístě, kromě rozhovoru,  pracovat v terapii i s tělem, protože jde tak lépe integrovat tři roviny lidské psyché tělo ~ mysl ~ emoce, čímž dochází ke změnám na hlubší a tedy trvalejší úrovni. Skrze toto propojení se pak integrují i psychospirituální obsahy. Práce s tělem v bezpečí psychoterapeutickéhu vztahu a hranic, umožňuje dobře zvládnout krizový stav. Také pomáhá uvolnit tenze a bloky, které brání dokončení a zdravému vývoji.