Ketaminem asistovaná psychoterapie
Od září 2024 připravujeme spolupráci se zdravotnickým zařízením – klinikou Psychosomaticus, která nabízí Ketaminem asistovanou psychoterapii (KAP). A dále pracuji jako terapeut v rámci klinické studie MUDr. Jiřího Horáčka Psiket002.
Studie Psiket je určena pro pacienty s onkologickým onemocněním.
KAP v klinice Psychosomaticus je určena pro pacienty/klienty s duševním onemocněním (dg. deprese, úzkosti, ad.)
Mám 200h výcvik v psychedeliky asistované psychoterapii a výzkumu při renomované univerzitě – California Institute of Integral Studies (USA), kde vyučují přední odborníci oboru v celosvětovém měřítku CIIS/CPTR. Výcvik obsahoval nácvik dovedností, teorii, sebezkušenost, individuální a skupinový mentoring, písemné práce a závěrečnou práci/zkoušku.
Pracuji pod odbornou supervizí MUDr. Juraje Styka.
Svým klientům, kteří mají zájem rozšířit, prohloubit a v důsledku zkrátit dobu terapie, – tam, kde je to indikované, nabízím možnost propojení terapie a KAP sessí. Pomáhám s přípravou na KAP, jsem přítomná jako průvodce při ketaminové sessi, a věnuji se integraci i po dokončení.
V rámci individuální psychoterapie pomáhám začlenit zkušenosti, vhledy, změny a účinky KAP sesse do přirozeného života. Více informací naleznete na stránkách kliniky, nebo u mě.
Integrace psychedelické zkušenosti
Psychedelika jsou označovány za látky, manifestující lidskou mysl. V medicíně a psychoterapii, při odborné facilitaci, se využívají pro prohloubení a posílení psychoterapeutického procesu.
Integrace psychedelické zkušenosti je klíčová pro proces změny. Vede k propojení s hlubšími vrstvami duše, širším kontextem (bigger picture), vztahy a k trvalejším změnám. Některé prožitky mohou být mystické, spirituální a natolik slova i běžnou mysl přesahující, že je třeba delší čas a více práce k jejich začlenění.
V terapii se spolu potkáme v prostředí bezpečí a důvěry, respektu k lidské křehkosti a výzvám, které práce přináší. Nabízím také práci s tělem a umožnění procesu, aby bezpečným a citlivým způsobem pokračoval směrem ke zdraví, celistvosti a hlubšímu propojení se sebou. Všechny vjemy – vizuální či auditorní, prožitky, vhledy, symboly vyvěrající s psychedelické zkušenosti mají v terapii své místo a mohou být důležitým potenciálem pro terapeutický proces.
V rámci své praxe se setkávám i s lidmi, kteří se účastnili ceremonií s medicínami, v rámci (settingu), kde jsou psychedelické látky měnící vědomí považovány za posvátné a s úctou k posvátnému se také přistupuje k samotné ceremonii a přípravě. S respektem k takovému settingu by pak mělo být poté přistupováno v integrační práci, zároveň při náročné zkušenosti je důležité využít standardní znalosti z oblasti psychoterapie a traumatu.
Za nabytí zkušeností a dovedností děkuji své mentorce Dr. Susaně Bustos, klinické psycholožce, která se specializuje na specifika integrace v různém settingu (transpersonální, ceremoniální, výzkumný-klinický, či terapeutický-klinický). A také Mgr. Michaelovi Vančurovi, za jeho celoživotní úsilí a působení u nás.
Podílela jsem se také na webu a kapitole věnované integraci, kde si můžete přečíst další informace.
Další absolvované kurzy: Psychedelika v psychoterapii a při léčení traumatu (Bessel van der Kolk, G. Maté, J.Phelps, R. Schwartz, G.Vaid, P.Wolfson, ad.), Psychedelická integrace (Peter Addy, PhD.), Psychedelická integrace v klinické praxi (Dr. Elizabeth Nielson, Fluence).
Psychospirituální zkušenosti
Psychospirituální rovinu bytí a tedy zkušenost může zažít každý člověk, bez ohledu na spirituální praxi, nebo víru. Potřeba integrace či psychoterapie nastává tehdy, kdy jsou prožitky a vjemy příliš intenzivní, rozporuplné, nebo když vyústí v proces, který se odborně nazývá psychospirituální krize. Jde o náročné období, které se projevuje neobvyklými změnami vědomí, vnímání, emocí a myšlení, obsahuje spirituální či mystické prožitky. Spouštěčem může být intenzivní spirituální, či meditační praxe, ale také dlouhodobý stres, náročná životní situace, intenzivní osobní zkušenost (porod, potrat, úmrtí, zážitek klinické smrti), traumatická událost a historie.
Psychoterapie pak slouží k integraci psychospirituálních prožitků, případně terapii traumat.
Psychospirituální krize je v základu transformativní proces s léčivým potenciálem, který může mít v některých případech i vnější podobu psychózy, ale neměl by se zaměňovat s psychózou jako duševní poruchou.
Změněný stav vědomí (který bývá součástí psychospirituálních zkušeností), je běžné zažívat například při tanci, pohybu. Přináší je také evokativní hudba, bubnování, práce s dechem, pohybem, umělecká tvorba, spirituální praxe, ale také izolace. Může otevírat léčivý potenciál, který za dobrých podmínek, vede k větší integritě a celistvosti duše. Hlubšímu spojení se sebou, lidmi, přírodou.
Pokud si to stav žáda, je namístě, kromě rozhovoru, pracovat v terapii i s tělem, protože jde tak lépe integrovat tři roviny lidské psyché tělo ~ mysl ~ emoce, čímž dochází ke změnám na hlubší a tedy trvalejší úrovni. Skrze toto propojení se pak integrují i psychospirituální obsahy. Práce s tělem v bezpečí psychoterapeutickéhu vztahu a hranic, umožňuje dobře zvládnout krizový stav. Také pomáhá uvolnit tenze a bloky, které brání dokončení a zdravému vývoji.